Dünya Kupası

Dunya Kupası

Dünyanın en popüler ve en eski spor organizasyonlarının başında kuşkusuz Dünya Kupası geliyor. Dünya futbolunun zirvesi olarak kabul edilen ve futbol dünyasının milli takımlar düzeyindeki en prestijli kupası olan Dünya Kupası her seferinde unutulmaz maçlara ve muhteşem şampiyonluk hikayelerine sahne oluyor.

Kupanın Tarihi

Futbol tarihinde ilk uluslararası karşılaşma 1872 yılında İngiltere ile İskoçya arasında oynanmış olsa da, uluslararası futbol turnuvalarının düzenlenmesi için yaklaşık 30 sene geçmesi gerekiyordu. 1900’de Olimpiyat takvimine bir gösteri sporu olarak eklenen, 1908 Olimpiyatlarında ise resmi olarak bir madalya olarak kabul edilen futbol böylece ilk kez uluslararası düzeyde bir turnuvaya kavuşmuş oldu; ancak bu turnuva amatör takımlar arasında oynanıyordu.

Olimpiyatların başarısının üzerine FIFA Olimpiyatlardan bağımsız bir Dünya Kupası düzenleme kararı aldı. Ev sahibi görevi ise son iki Olimpiyatta şampiyonluğa ulaşan ve 1930’da bağımsızlığının yüzüncü yılını kutlayacak olan Uruguay’a verilir ve ev sahibi aynı zamanda ilk şampiyon olur. Kupa 1942 yılına kadar dört yılda bir düzenlenmeye devam edilirken; Almanya’nın düzenleyeceği 1942 ve Brezilya’nın düzenleyeceği 1946 turnuvaları savaştan dolayı iptal edilir. 1950 yılından sonra kupa günümüze kadar dört yılda bir düzenlenmeye devam etmiştir. İlk kupaya katılan 13 takımın ardından kupaya katılan takım sayısı 16’ya çıkmış; daha sonra 1982’de 24, 1998 yılında ise 32 takıma çıkartılarak dünyanın dört bir yanından daha fazla takımın katılımı sağlanmış ve turnuva daha da renkli hale gelmiştir.

Dünya Kupası tarihinin en başarılı takımı futbol dünyasının sambacıları Brezilya’dır. Kupa tarihi boyunca her turnuvada favoriler arasında yer almayı başaran Brezilyalılar toplamda 5 şampiyonluk ve 2 ikincilik elde etmiştir. Kupanın en başarılı ikinci takımı ise 4 şampiyonluk ve 2 ikinciliği bulunan İtalya’dır. Kupanın üçüncü en başarılı takımı ise 3 şampiyonluk ve 4 ikincilik ile Almanya’dır. Şampiyonluğa ulaşan diğer takımlar arasında ise Arjantin (2), Uruguay (2), Fransa (1), İngiltere (1) ve İspanya (1) bulunmaktadır.

Kupanın Formatı

Kupaya her kıtadan katılacak takım sayısı belirlendikten sonra Afrika, Asya, Kuzey ve Güney Amerika ve Karayipler, Güney Amerika, Okyanusya ve Avrupa bölgelerinde elemeler oynanarak katılacak takımlar belirlenir.

Elemeler sonucunda finallere kalan 32 takım 4 takımlı 8 gruba ayrılır. İlk turda takımlar birbirleriyle birer karşılaşma oynadıktan sonra gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar 2. Tura çıkar. 2. Tur ve finale kadar sonraki turların tamamı tek maçlı eleme sistemine göre oynanır. Tek maçlı eleme sistemi ile oynanan karşılaşmalarda eşitliğin bozulmaması halinde önce 15’er dakikalık iki uzatma, daha sonra ise seri penaltı atışlarına gidilir.

Dünya Kupası’nı kazana takıma kupa geçici olarak verilir ve kazanan ülke bir sonraki turnuvada kupayı iade ederken yerine altın kaplama reprodüksiyonu verilmektedir. Daha önce 1970 yılında kupayı üçüncü kere kazanan Brezilya’ya kupanın kalıcı olarak verilmesine karar verilmiş, ancak kupa 1983 yılında çalınmıştır.

Youwin Bonusları ile Kazandırıyor!
Yeni 600TL Bonus fırsatı ile kazanın!

Para Yatırma bonusları ve size özel yüksek hoşgeldin bonusu ile YOUWIN kazandırıyor!

Dünya Kupası’nın unutulmazları

Kupa tarihinde sahneye birçok yıldız çıkmış ve futbolseverlerin asla unutamayacağı birçok ilginç an yaşanmıştır.

Şüphesiz bunlardan en önemlilerinden ve futbol severlerin zihninde en canlı kalanlardan birisi, 1986 Dünya Kupası çeyrek final karşılaşmasında Maradona’nın İngiltere’ye elle attığı goldür. Maradona takımının ikinci golünü elle atmış, daha sonra bu gol “Tanrının Eli” olarak adlandırılmıştır. Maradona aynı maçta orta sahadan aldığı topla 6 kişiyi çalımlayarak takımının ikinci golünü atmış, daha sonra Arjantin şampiyonluğa ulaşmıştır.

Daha yakın tarihlere gelirsek, 2006 Dünya Kupası finalinde oynanan İtalya – Fransa karşılaşması hatırlarımıza gelecektir. Büyük bir gerilim içerisinde geçen kupa finalinde normal sürenin 1-1 beraberlikle geçilmesinin ardından maç uzatmalara gitmiştir. Uzatmalarda da sonuç değişmezken, uzatma dakikaların sonlarında efsane Fransız futbolcu Zidane, tartışmalı bir pozisyon sonrası İtalyan Materazzi’ye kafa atmış ve bunun sonucunda kırmızı kartla oyundan atılmıştır. Bu Zidane’ın milli takım formasıyla oynadığı son karşılaşma olmuştur.

Dünya Kupası tarihinde bu iki önemli öykünün yanında Pele, Eusebio, Ronaldo, Van Basten ve burada adını tek tek sayamayacağımız daha birçok futbol efsanesi çok önemli gollere ve olaylara imza atmışlardır. Futbol dünyasının dört yılda bir, bir ay boyunca nefesini tutmasına neden olan Dünya Kupası önümüzdeki yıllarda da unutulmayacak karşılaşmalara ve öykülere sahne olmaya devam edecek.

Betsbahis olarak 4 senede bir gerçekleşen kupa maçlarını sizler için takip etmeye devam ediyoruz. 2010 yılı dünya kupasını anımsamak için, 2010 Dünya Kupası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Not: 2014 Dünya Kupası için tıklayın

BONUS: 500TL 'YE KADAR 100%
Oyna